NRD Начало
Петък, 20 Септември 2024
Начало Цветни аспекти Биография: Нейчо Попов
5719
Цветни аспекти

Биография: Нейчо Попов

Днес се навършват 100 години от рождението на големия български актьор Нейчо Попов. Той е от Бургас. През 1953 г. завършва актьорско майсторство в Държавното висше театрално училище при Кръстьо П

| 13 Юли 2024, 12:38 ч.
Биография: Нейчо Попов
Биография: Нейчо Попов
Снимка © DFA

Днес се навършват 100 години от рождението на големия български актьор Нейчо Попов. Той е от Бургас. През 1953 г. завършва актьорско майсторство в Държавното висше театрално училище при Кръстьо П. Мирски.

Филмът "Стажантът", в който Себастиян Стан играе ролята на младия Доналд Тръмп, а актрисата Мария Бакалова е в ролята на първата му съпруга Ивана, вече има дистрибутор и ще излезе по кината в Северна Америка в навечерието на президентските избори в САЩ, съобщиха Асошиейтед прес и АФП.

Премиерата на "Стажантът" бе на кинофестивала в Кан и оттогава  се опитва да привлече интереса на дистрибуторите. Компания Briarcliff Entertainment ще пусне филма по кината в САЩ и Канада на 11 октомври, броени седмици преди американците да гласуват за президент на 5 ноември.

Датско-иранският режисьор Али Абаси си бе поставил за цел "Стажантът" да е на екран преди изборите в САЩ. След като големите студия и разпространители предпочетоха да не се ангажират с филма, Абаси се оплака в началото на месец юни в социалната мрежа "Екс", че "по някаква причина определени властимащи хора в таз

Спектакълът „Децата на времето“ на група „Кикимора“, Николо Коцев и Русенската филхармония ще бъдат специалната музикална изненада по време на 12-ото издание на фестивала „Огненият Дунав“ в Тутракан. Това съобщи кметът д-р Димитър Стефанов. Събитието е насрочено за 27 юли, а на сцената ще се качат още група „Дрийм тийм“, Жана Бергендорф и Теодор Койчинов.

Фестивалът ще бъде открит на 24 юли с балетната гала „Танцова фантазия“ с участието на Държавната опера – Русе и балетната школа „Марина Змеева“ от Бургас.

На следващия ден зрителите ще могат да видят спектакъла „Фолклорна приказка“ на Капански ансамбъл – Разград.

Вечерта на 26 юли е озаглавена „Звезден прах над Дунав“ и в нея участие ще вземат трио „Вива“, Тони Димитрова и братя Аргирови.

В програмата са включени и много спортно-развлекателни игри, символично преплуване на река Дунав, воден слалом, н

Журито в първото издание на Комедийния театрален фестивал „Тодор Колев“ обяви носителите на наградите във форума. 

Наградата за цялостен спектакъл при професионалните спектакли във фестивала е присъдена на „Първият дневник“ с режисьор Елица Костова и Павел Емилов, продукция на City Mark Art Center.

Наградата за цялостен спектакъл при непрофесионалните спектакли във форума е присъдена на „Диканка“, с режисьор Мартин Киселов и Ева Данаилова, от НАТФИЗ „Кр. Сарафов“.

Наградата за мъжка роля във фестивала е за Любомир Желев за ролята му в спектакъла „Банкови кризи и наказания“, с режисьор Теди Москов, продукция на Държавен куклен театър – Стара Загора. Наградата за женска роля е присъдена на Мая Новоселска за ролята в спектакъла „Дабъ дешил ине“, с режисьор Теди Москов, продукция на Драматично-куклен театър „Васил Друмев“. Теди Москов е носител на наградата за ре

Художникът Арменаг Мардиросян гостува на Галерия „Графит“ във Варна със самостоятелна изложба, наречена „Лично“. Той представя деветдесет картини, изпълнени с маслени бои върху платно. В тях зрителите ще видят характерните за автора маринистични пейзажи, заради които той е наричан „българският Айвазовски“. Освен тях са изобразени гледки от Армения с планината Арарат и езерото Севан, храмове, религиозни и фантастични сюжети. 

Това е втора самостоятелна изложба на варненския художник, припомниха на откриването организаторите от Общоарменския благотворителен съюз „Парекордзаган“ във Варна. Мардиросян рисува от дете, а любовта към морската шир с нейните различни състояния се ражда по време на военната му служба като моряк. Участва активно в изложби от 2015 г. Сред тях са „Армения и България - цветове и форми“ през 20

Една от най-престижните швейцарски културни институции - музеят "Кунстхаус" в Цюрих, ще продаде картина, рисувана от художника Клод Моне, с която еврейският собственик е бил принуден да се раздели по време на Втората световна война, съобщи АФП. Парите от продажбата ще бъдат разделени между музея и наследниците.

Музеят е постигнал споразумение с наследниците на еврейски колекционер, преследван от нацистите в родната си страна.

"Кунстхаус" е един от многото музеи по света, започнали кампания по ревизия на колекциите си с цел установяване на картини, отнети заради нацизма по време на Втората световна война.

"Мъж с чадър" на Моне е била част от колекцията на текстилния предприемач Карл Закс - евреин, живеещ в Полша. През 1939 г. Закс е избягал в Швейцария с жена си Маргарете без никакви пари. За да може да живее в Швейцария, той е трябвало да заложи картините от ко

Започва професионалната си кариера на сцената на Държавния музикален театър „Стефан Македонски”, където участва в оперите „Хубавата Елена”, „Златната долина”. От 1963 до 1965 г. специализира режисура в „Дойче театър“, в Германия. Той е един от основателите на днешния Сатиричен театър „Алеко Константинов”.

През 2007 г. Мария Грубешлиева, негова доведена дъщеря, издава сборник със спомени за него, озаглавен „Клоун на Бога, изпратен на земята”. „Нейчо ме отгледа. Макар, че не ми е баща, аз го обичах безумно”, казва тя. „На мене той в много тежки моменти ми помага. И когато съм била студентка във ВИТИЗ, когато съм имала проблеми, винаги съм ходела да му се моля. Бях го превърнала в светец. Невероятно е, по някакъв начин – внушение ли, вътрешна сила ли, но нещата ми се оправяха”, допълва Грубешлиева.

ЕДИН ОТ ОСНОВАТЕЛИТЕ НА САТИРАТА

През 1957 г. Нейчо Попов е един от основателите на Държавния сатиричен театър в София (днес – Държавен сатиричен театър „Алеко Константинов”), където работи като актьор и режисьор до смъртта си.

Първата му роля в Сатирата е на другаря Моменталников в постановката „Баня” от Владимир Маяковски, която е и първата премиера на сцената на театъра, състояла се на 7 април 1957 г. Постановката е на Стефан Сърчаджиев, сценографията – на Хосе Санча.

Най-новото заглавие в репертоара на Държавен куклен театър „Дора Габе“ – Добрич (ДКТ) е спектакълът ,,Златка – Златното момиче”. Официалната премиера ще се състои утре. Това каза на пресконференция днес директорът на театъра Петър Петков. 

Той каза още, че това е поредното заглавие, с което продължават традицията за поставянето на сцена на повече класически произведения. „Приказката е специфична, но режисьорът Даниела Христова се справи изключително добре. Същото се отнася и за тримата актьори Елена Георгиева, Иван Иванов, Мила Боянова, които изградиха много ярки образи, каза още директорът на ДКТ „Дора Габе“ Петър Петков.

Драматизацията на "Златка – Златното момиче” е на Янчо Иванов, сценографията и куклите са дело на Христина Стоилова, художествено ателие и кукли - София Митева, а музиката е на проф. Ко

Американският рапър Еминем издаде най-новия си албум с названието The Death of Slim Shady (Coup de Grâce), съобщи Би Би Си. Музикалната продукция е посрещната със смесени отзиви от критиците.

В 12-ия албум на американския изпълнител, чието истинско име е Маршъл Брус Матърс III, неговото алтер его Слим Шейди (Slim Shady) е убит. На обложката Шейди, който представя младия Еминем с руса коса, е изобразен в чувал за трупове, а в музикалния видеоклип към песента Tobey рапърът го наръгва с моторна резачка.  

„Това съвсем не е краят, но не е и продължение. Албумът е смесен и често объркан, но в него са включени някои от най-добрите рап изпълнения на Еминем от десетилетие“, пише Робин Мъри, цитиран от Би Би Си.

Преди издаването на The Death of Slim Shady (Coup de Grâce) рапърът каза на феновете, че това е „концептуа

Актрисите Джуди Денч и Сиан Филипс ще станат първите две жени, членуващи в "Гарик" - един от най-старите частни клубове в Лондон, който все по-често е критикуван, че е запазен за мъже, предаде АФП. 

Според "Гардиън" в понеделник вечерта клуб "Гарик" е нарекъл "видни членове" 89-годишната Джуди Денч и 91-годишната Сиан Филипс. 

Основан през 1831 г., клубът се намира в Ковънт Гардън, в центъра на Лондон. В него членуват много съдии и адвокати, журналисти, висши държавни служители и политически лидери.

Подобно на други престижни клубове, "Гарик" е запазен за мъже по силата на дългогодишно правило, редовно заклеймявано като архаично и символ на мъжкия микрокосмос на места с власт и влияние.
       
Според списък, публику

Днес се навършват 100 години от рождението на художника Йордан Георгиев Николов - Шмайзера (1924-1992). 

Той е роден е на 15 август 1924 г. в Шумен. През 1947 г. завършва живопис във Висшия институт за изобразително изкуство „Николай Павлович“ (дн. Национална художествена академия) при проф. Илия Петров.

След дипломирането си започва да работи в областта на карикатурата и сатиричния плакат.

ПЕЧАТА КАРИКАТУРИ В ПОЧТИ ВСИЧКИ ВЕСТНИЦИ И СПИСАНИЯ

Първата си карикатура той печата през 1944 г. във вестник „Труд“. Йордан Николов работи като художник във вестник „Вечерни новини“, където през 1954 г. създава хумористичната страница „Добър вечер“. До 1967 г. работи като художник във вестник „Труд“, където заедно с Мирон Иванов създават хумористична страница. Йордан Николов

Изложба в галерия „Арте“ е сред събитията, с които Иван Русев ще отпразнува 70-годишнината си. Експозицията „Бяло“ със скулптура и рисунки може да бъде разгледана от 18 юни до 5 юли, съобщават организаторите. 

Представени са 11 бели каменни пластики, около двадесет рисунки във вътрешното пространство на галерията и няколко по-големи скулптури в откритото пространство на „Арте“.

„Обединяващото е белият цвят на камъка и мощната творческа енергия на автора. Тази изложба е малка част от големия артистичен път на Иван Русев, преминал през множество участия в художествения живот у нас и в чужбина, много награди, мащабни проекти, живот отдаден на камъка - отговорно и смислено“, казват от екипа.

„Иван Русев е от яркото поколение, което навлезе в началото на 80-те години, във време на стремително разширяващи се формални и съдържателни граници. Неговите пластически

ГОЛЯМАТА ЛЮБОВ

В „Баня” Нейчо Попов си партнира със Стоянка Мутафова, която е в ролята на мадам Мезалянсова. Чувствата между двамата пламват именно по време на това представление.

Стоянка Мутафова признава, че Нейчо Попов е голямата любов в живота й. Той е и третият съпруг на актрисата.

„Играехме в „Баня” на Маяковски”. Излизахме с танц. А аз – с цигаре в ръка. Работниците го слагаха на поставка, а Нейчо всеки път взимаше кибрита и палеше цигарата ми. В началото не забелязах, че зад жеста му се крие нещо друго. Така, полека-лека, се увлякохме. Любовта ни стана много дълбока. Той беше женен, скандалът избухна страховито. Разведе се, голяма история. Хубаво беше, но за кратко. Малко ми се видя. Най-важното, Нейчо обичаше детето ми. Умираше за Муки. И тя за него. Той беше нейният баща. Имахме прекрасно семейство”, разказва Мутафова.

„Между нас нямаше нищо материално. На първо място стоеше любовта. Бяхме луди един за друг. Но се карахме – романтиката ни не беше захаросана. Като изключителен мъж и интелектуалец, Нейчо никога не допусна баналността – от първия миг до последния си дъх. Нито пък скуката. Нямаше как да си омръзнем. И старци да бяхме станали заедно, пак щяхме да сме влюбени. Нейчо е с две години и половина по-млад от мен. И все викаше: „Еди-кога си мен няма да ме има”. Отговарях му ядосано: „Стига си говорил глупости, аз съм по-дърта от теб. Ще си отида първа”. А то какво стана – сърцето му не издържа, не беше добре. Но само страстта не е достатъчна. Без обич нищо не става. Трябва по еднакъв начин да се усещат нещата от живота. Не обръщахме внимание на бита”, разказва Стоянка Мутафова.

„Мисля за него непрекъснато. Живея с мисълта за Нейчо. Някога смъртта му ме извади от релсите. Добре че го имаше театъра – защото след смъртта на Нейчо работата ме спаси. Ако не играех, не искам да мисля какво щеше да стане. Ролите ме погълнаха изцяло”.

РОЛИТЕ

Сред ролите на Нейчо Попов в театъра са Баян в „Дървеница” от Владимир Маяковски, Ржапек в „Свинските опашчици” от Ярослав Дитъл, Рафаеле в „Ах, тези привидения!” от Едуардо де Филипо, Хаджи Смион в „Чичовци” от Иван Вазов, Ернесто Рома в „Удържимият възход на Артуро Хи” от Бертолт Брехт, Авихол в „Старчето и стрелата” от Никола Русев.

Играл е и в „Импровизация” от Валери Петров и Радой Ралин.

Последната роля на Нейчо Попов в Сатирата е Антон Иванович Сквозник-Дмухановски в „Ревизор” от Николай Гогол.

Режисьор е на постановките „Големанов” от Стефан Л. Костов, „Римска баня” от Станислав Стратиев, „Сватба за цяла Европа” от Григорий Горин, „Женитба” от Николай Гогол и др.

Има десетки участия в хумористичните предавания на радиотеатъра и редакция „Хумор, сатира и забава” в Българското национално радио, в киното и в телевизията. Нейчо Попов, съвместно с Енчо Багаров, е автор и режисьор на естрадно-сатиричните спектакли „Баба, дядо, мама, татко и ние” и „Криво седи – право съди”.

ПРИЗНАНИЕ

Нейчо Попов е удостоен със званието „Заслужил артист” (1969).

През 1974 г. получава посмъртно втора награда за режисура за постановката на „Римска баня” от Станислав Стратиев на Петия национален преглед на българската драма и театър.

През 2020 г., 46 години след смъртта на Нейчо Попов, Община Бургас го удостоява със званието „Почетен гражданин” (посмъртно). Връчено е на 6 декември 2020 г., на Мария Грубешлиева.

Нейчо Попов умира на 20 март 1974 г. на 49 години в Бургас, където поставя пиесата „Бернарда Алба”.

На 13 юли 2020 г. в София кметът Йорданка Фандъкова открива обща паметна плоча на Нейчо Попов, Георги Калоянчев и Стоянка Мутафова, която е поставена на улица „Люботрън” 96. Там тримата актьори са живели в една кооперация от 1965 г. до последните си дни. 

/МН, отдел „Справочна”

Използвани източници: , ВИНФ, 7.4.2007; 13.7.2020; „Голяма енциклопедия България”, т. 9, 2012; в. „Монитор”, 24.1.2015; в. „Стандарт”, 29.1.2016; https://artistite.net/neicho-popov/; https://burgascouncil.org/sites/default/files/2023-12/%D0%9F%D0%9E%D0%A7%D0%95%D0%A2%D0%95%D0%9D%20%D0%93%D0%A0%D0%90%D0%96%D0%94%D0%90%D0%9D%D0%98%D0%9D%20%D0%9D%D0%90%20%D0%9E%D0%91%D0%A9%D0%98%D0%9D%D0%90%20%D0%91%D0%A3%D0%A0%D0%93%D0%90%D0%A1.pdf

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Театралният фестивал „Алтер его“ очаква трупи от България, Франция, Германия, Канада, Израел и Италия
От 21 до 25 октомври ще се проведе международният театрален фестивал „Алтер его“, съобщават организаторите от театър-лаборатория „Алма алтер“, с подкрепата ...
Филмът "Емилия Перес" на Жак Одиар ще представя Франция в международната категория на наградите "Оскар"
Мюзикълът "Емилия Перес" на Жак Одиар е избран от Франция да се състезава в категорията за най-добър международен филм на наградите "Оскар", предаде АФП, позовавайки се на Национал ...
Алек Алексиев озвучава новия български аудиосериал „Безбряг“
Актьорът Алек Алексиев озвучава новия български аудиосериал „Безбряг“. Автор на поредицата е Димитрина Събчева, съобщават от „Сторител“. Аудиосериалът разк ...
Националният политехнически музей ще се включи в Европейските дни на наследството
Националният политехнически музей ще се включи за пореден път в Европейските дни на наследството (ЕДН). На 21 септември музеят ще бъде с вход свободен, уведомяват организаторите. ...
Повелителката на глината
Регионалният исторически музей в Разград ще представи в специална изложба „Повелителката на глината“ творчеството на известната керамичка Ели Неделчева, съобщиха от кул ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
С концерт и изложби ямболският Безистен отбеляза девет години от преобразуването си в културно-информационен център
Девета поредна година Ямбол празнува възраждането на символичната за града сграда на Безистена, вече като културно-информационен център. Изложба с „говорещи” картини н ...
Продължителни аплодисменти и викове „Браво“ за Готие Капюсон и Аугустин Хаделих
Публиката изпълни до краен предел зала „България“ в четвъртък вечер, за откриването на новия сезон на Софийската филхармония. С продължителни аплодисменти и викове &bd ...
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, каза Инка Шубе
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, която много внимателно, много осъзнато наблюдава заобикалящата я среда и приема всичко присърце и директно. Това к ...
Тишината има собствен звук, казва художникът Стефан Качаков с новата си изложба
Изложба с 33 акварелни платна, повечето нови и непоказвани до момента подреди художникът Стефан Качаков в Ямбол. Експозицията е озаглавена „Тишина“ и показва красотата ...
Съюзът на българските художници обяви дванадесетте творци, които заминават за Париж през 2025 година
Дванадесетте български творци, които ще заминат догодина за Париж по програмата „Сите-де-з-ар“ бяха обявени тази вечер с изложба в Съюза на българските художници на ул. ...
Тикер в 01:00 ч.
Девета поредна година Ямбол празнува възраждането на символичната за града сград ...
Начало Цветни аспекти
5719
Цветни аспекти

Биография: Нейчо Попов

Днес се навършват 100 години от рождението на големия български актьор Нейчо Попов.Той е от Бургас.

| 13 Юли 2024, 12:38 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Биография: Нейчо Попов
Биография: Нейчо Попов
Снимка © DFA

Днес се навършват 100 години от рождението на големия български актьор Нейчо Попов. Той е от Бургас. През 1953 г. завършва актьорско майсторство в Държавното висше театрално училище при Кръстьо П. Мирски.

Започва професионалната си кариера на сцената на Държавния музикален театър „Стефан Македонски”, където участва в оперите „Хубавата Елена”, „Златната долина”. От 1963 до 1965 г. специализира режисура в „Дойче театър“, в Германия. Той е един от основателите на днешния Сатиричен театър „Алеко Константинов”.

Филмът "Стажантът", в който Себастиян Стан играе ролята на младия Доналд Тръмп, а актрисата Мария Бакалова е в ролята на първата му съпруга Ивана, вече има дистрибутор и ще излезе по кината в Северна Америка в навечерието на президентските избори в САЩ, съобщиха Асошиейтед прес и АФП.

Премиерата на "Стажантът" бе на кинофестивала в Кан и оттогава  се опитва да привлече интереса на дистрибуторите. Компания Briarcliff Entertainment ще пусне филма по кината в САЩ и Канада на 11 октомври, броени седмици преди американците да гласуват за президент на 5 ноември.

Датско-иранският режисьор Али Абаси си бе поставил за цел "Стажантът" да е на екран преди изборите в САЩ. След като големите студия и разпространители предпочетоха да не се ангажират с филма, Абаси се оплака в началото на месец юни в социалната мрежа "Екс", че "по някаква причина определени властимащи хора в таз

Спектакълът „Децата на времето“ на група „Кикимора“, Николо Коцев и Русенската филхармония ще бъдат специалната музикална изненада по време на 12-ото издание на фестивала „Огненият Дунав“ в Тутракан. Това съобщи кметът д-р Димитър Стефанов. Събитието е насрочено за 27 юли, а на сцената ще се качат още група „Дрийм тийм“, Жана Бергендорф и Теодор Койчинов.

Фестивалът ще бъде открит на 24 юли с балетната гала „Танцова фантазия“ с участието на Държавната опера – Русе и балетната школа „Марина Змеева“ от Бургас.

На следващия ден зрителите ще могат да видят спектакъла „Фолклорна приказка“ на Капански ансамбъл – Разград.

Вечерта на 26 юли е озаглавена „Звезден прах над Дунав“ и в нея участие ще вземат трио „Вива“, Тони Димитрова и братя Аргирови.

В програмата са включени и много спортно-развлекателни игри, символично преплуване на река Дунав, воден слалом, н

Журито в първото издание на Комедийния театрален фестивал „Тодор Колев“ обяви носителите на наградите във форума. 

Наградата за цялостен спектакъл при професионалните спектакли във фестивала е присъдена на „Първият дневник“ с режисьор Елица Костова и Павел Емилов, продукция на City Mark Art Center.

Наградата за цялостен спектакъл при непрофесионалните спектакли във форума е присъдена на „Диканка“, с режисьор Мартин Киселов и Ева Данаилова, от НАТФИЗ „Кр. Сарафов“.

Наградата за мъжка роля във фестивала е за Любомир Желев за ролята му в спектакъла „Банкови кризи и наказания“, с режисьор Теди Москов, продукция на Държавен куклен театър – Стара Загора. Наградата за женска роля е присъдена на Мая Новоселска за ролята в спектакъла „Дабъ дешил ине“, с режисьор Теди Москов, продукция на Драматично-куклен театър „Васил Друмев“. Теди Москов е носител на наградата за ре

Художникът Арменаг Мардиросян гостува на Галерия „Графит“ във Варна със самостоятелна изложба, наречена „Лично“. Той представя деветдесет картини, изпълнени с маслени бои върху платно. В тях зрителите ще видят характерните за автора маринистични пейзажи, заради които той е наричан „българският Айвазовски“. Освен тях са изобразени гледки от Армения с планината Арарат и езерото Севан, храмове, религиозни и фантастични сюжети. 

Това е втора самостоятелна изложба на варненския художник, припомниха на откриването организаторите от Общоарменския благотворителен съюз „Парекордзаган“ във Варна. Мардиросян рисува от дете, а любовта към морската шир с нейните различни състояния се ражда по време на военната му служба като моряк. Участва активно в изложби от 2015 г. Сред тях са „Армения и България - цветове и форми“ през 20

Една от най-престижните швейцарски културни институции - музеят "Кунстхаус" в Цюрих, ще продаде картина, рисувана от художника Клод Моне, с която еврейският собственик е бил принуден да се раздели по време на Втората световна война, съобщи АФП. Парите от продажбата ще бъдат разделени между музея и наследниците.

Музеят е постигнал споразумение с наследниците на еврейски колекционер, преследван от нацистите в родната си страна.

"Кунстхаус" е един от многото музеи по света, започнали кампания по ревизия на колекциите си с цел установяване на картини, отнети заради нацизма по време на Втората световна война.

"Мъж с чадър" на Моне е била част от колекцията на текстилния предприемач Карл Закс - евреин, живеещ в Полша. През 1939 г. Закс е избягал в Швейцария с жена си Маргарете без никакви пари. За да може да живее в Швейцария, той е трябвало да заложи картините от ко

През 2007 г. Мария Грубешлиева, негова доведена дъщеря, издава сборник със спомени за него, озаглавен „Клоун на Бога, изпратен на земята”. „Нейчо ме отгледа. Макар, че не ми е баща, аз го обичах безумно”, казва тя. „На мене той в много тежки моменти ми помага. И когато съм била студентка във ВИТИЗ, когато съм имала проблеми, винаги съм ходела да му се моля. Бях го превърнала в светец. Невероятно е, по някакъв начин – внушение ли, вътрешна сила ли, но нещата ми се оправяха”, допълва Грубешлиева.

ЕДИН ОТ ОСНОВАТЕЛИТЕ НА САТИРАТА

Най-новото заглавие в репертоара на Държавен куклен театър „Дора Габе“ – Добрич (ДКТ) е спектакълът ,,Златка – Златното момиче”. Официалната премиера ще се състои утре. Това каза на пресконференция днес директорът на театъра Петър Петков. 

Той каза още, че това е поредното заглавие, с което продължават традицията за поставянето на сцена на повече класически произведения. „Приказката е специфична, но режисьорът Даниела Христова се справи изключително добре. Същото се отнася и за тримата актьори Елена Георгиева, Иван Иванов, Мила Боянова, които изградиха много ярки образи, каза още директорът на ДКТ „Дора Габе“ Петър Петков.

Драматизацията на "Златка – Златното момиче” е на Янчо Иванов, сценографията и куклите са дело на Христина Стоилова, художествено ателие и кукли - София Митева, а музиката е на проф. Ко

Американският рапър Еминем издаде най-новия си албум с названието The Death of Slim Shady (Coup de Grâce), съобщи Би Би Си. Музикалната продукция е посрещната със смесени отзиви от критиците.

В 12-ия албум на американския изпълнител, чието истинско име е Маршъл Брус Матърс III, неговото алтер его Слим Шейди (Slim Shady) е убит. На обложката Шейди, който представя младия Еминем с руса коса, е изобразен в чувал за трупове, а в музикалния видеоклип към песента Tobey рапърът го наръгва с моторна резачка.  

„Това съвсем не е краят, но не е и продължение. Албумът е смесен и често объркан, но в него са включени някои от най-добрите рап изпълнения на Еминем от десетилетие“, пише Робин Мъри, цитиран от Би Би Си.

Преди издаването на The Death of Slim Shady (Coup de Grâce) рапърът каза на феновете, че това е „концептуа

Актрисите Джуди Денч и Сиан Филипс ще станат първите две жени, членуващи в "Гарик" - един от най-старите частни клубове в Лондон, който все по-често е критикуван, че е запазен за мъже, предаде АФП. 

Според "Гардиън" в понеделник вечерта клуб "Гарик" е нарекъл "видни членове" 89-годишната Джуди Денч и 91-годишната Сиан Филипс. 

Основан през 1831 г., клубът се намира в Ковънт Гардън, в центъра на Лондон. В него членуват много съдии и адвокати, журналисти, висши държавни служители и политически лидери.

Подобно на други престижни клубове, "Гарик" е запазен за мъже по силата на дългогодишно правило, редовно заклеймявано като архаично и символ на мъжкия микрокосмос на места с власт и влияние.
       
Според списък, публику

Днес се навършват 100 години от рождението на художника Йордан Георгиев Николов - Шмайзера (1924-1992). 

Той е роден е на 15 август 1924 г. в Шумен. През 1947 г. завършва живопис във Висшия институт за изобразително изкуство „Николай Павлович“ (дн. Национална художествена академия) при проф. Илия Петров.

След дипломирането си започва да работи в областта на карикатурата и сатиричния плакат.

ПЕЧАТА КАРИКАТУРИ В ПОЧТИ ВСИЧКИ ВЕСТНИЦИ И СПИСАНИЯ

Първата си карикатура той печата през 1944 г. във вестник „Труд“. Йордан Николов работи като художник във вестник „Вечерни новини“, където през 1954 г. създава хумористичната страница „Добър вечер“. До 1967 г. работи като художник във вестник „Труд“, където заедно с Мирон Иванов създават хумористична страница. Йордан Николов

Изложба в галерия „Арте“ е сред събитията, с които Иван Русев ще отпразнува 70-годишнината си. Експозицията „Бяло“ със скулптура и рисунки може да бъде разгледана от 18 юни до 5 юли, съобщават организаторите. 

Представени са 11 бели каменни пластики, около двадесет рисунки във вътрешното пространство на галерията и няколко по-големи скулптури в откритото пространство на „Арте“.

„Обединяващото е белият цвят на камъка и мощната творческа енергия на автора. Тази изложба е малка част от големия артистичен път на Иван Русев, преминал през множество участия в художествения живот у нас и в чужбина, много награди, мащабни проекти, живот отдаден на камъка - отговорно и смислено“, казват от екипа.

„Иван Русев е от яркото поколение, което навлезе в началото на 80-те години, във време на стремително разширяващи се формални и съдържателни граници. Неговите пластически

През 1957 г. Нейчо Попов е един от основателите на Държавния сатиричен театър в София (днес – Държавен сатиричен театър „Алеко Константинов”), където работи като актьор и режисьор до смъртта си.

Първата му роля в Сатирата е на другаря Моменталников в постановката „Баня” от Владимир Маяковски, която е и първата премиера на сцената на театъра, състояла се на 7 април 1957 г. Постановката е на Стефан Сърчаджиев, сценографията – на Хосе Санча.

ГОЛЯМАТА ЛЮБОВ

В „Баня” Нейчо Попов си партнира със Стоянка Мутафова, която е в ролята на мадам Мезалянсова. Чувствата между двамата пламват именно по време на това представление.

Стоянка Мутафова признава, че Нейчо Попов е голямата любов в живота й. Той е и третият съпруг на актрисата.

„Играехме в „Баня” на Маяковски”. Излизахме с танц. А аз – с цигаре в ръка. Работниците го слагаха на поставка, а Нейчо всеки път взимаше кибрита и палеше цигарата ми. В началото не забелязах, че зад жеста му се крие нещо друго. Така, полека-лека, се увлякохме. Любовта ни стана много дълбока. Той беше женен, скандалът избухна страховито. Разведе се, голяма история. Хубаво беше, но за кратко. Малко ми се видя. Най-важното, Нейчо обичаше детето ми. Умираше за Муки. И тя за него. Той беше нейният баща. Имахме прекрасно семейство”, разказва Мутафова.

„Между нас нямаше нищо материално. На първо място стоеше любовта. Бяхме луди един за друг. Но се карахме – романтиката ни не беше захаросана. Като изключителен мъж и интелектуалец, Нейчо никога не допусна баналността – от първия миг до последния си дъх. Нито пък скуката. Нямаше как да си омръзнем. И старци да бяхме станали заедно, пак щяхме да сме влюбени. Нейчо е с две години и половина по-млад от мен. И все викаше: „Еди-кога си мен няма да ме има”. Отговарях му ядосано: „Стига си говорил глупости, аз съм по-дърта от теб. Ще си отида първа”. А то какво стана – сърцето му не издържа, не беше добре. Но само страстта не е достатъчна. Без обич нищо не става. Трябва по еднакъв начин да се усещат нещата от живота. Не обръщахме внимание на бита”, разказва Стоянка Мутафова.

„Мисля за него непрекъснато. Живея с мисълта за Нейчо. Някога смъртта му ме извади от релсите. Добре че го имаше театъра – защото след смъртта на Нейчо работата ме спаси. Ако не играех, не искам да мисля какво щеше да стане. Ролите ме погълнаха изцяло”.

РОЛИТЕ

Сред ролите на Нейчо Попов в театъра са Баян в „Дървеница” от Владимир Маяковски, Ржапек в „Свинските опашчици” от Ярослав Дитъл, Рафаеле в „Ах, тези привидения!” от Едуардо де Филипо, Хаджи Смион в „Чичовци” от Иван Вазов, Ернесто Рома в „Удържимият възход на Артуро Хи” от Бертолт Брехт, Авихол в „Старчето и стрелата” от Никола Русев.

Играл е и в „Импровизация” от Валери Петров и Радой Ралин.

Последната роля на Нейчо Попов в Сатирата е Антон Иванович Сквозник-Дмухановски в „Ревизор” от Николай Гогол.

Режисьор е на постановките „Големанов” от Стефан Л. Костов, „Римска баня” от Станислав Стратиев, „Сватба за цяла Европа” от Григорий Горин, „Женитба” от Николай Гогол и др.

Има десетки участия в хумористичните предавания на радиотеатъра и редакция „Хумор, сатира и забава” в Българското национално радио, в киното и в телевизията. Нейчо Попов, съвместно с Енчо Багаров, е автор и режисьор на естрадно-сатиричните спектакли „Баба, дядо, мама, татко и ние” и „Криво седи – право съди”.

ПРИЗНАНИЕ

Нейчо Попов е удостоен със званието „Заслужил артист” (1969).

През 1974 г. получава посмъртно втора награда за режисура за постановката на „Римска баня” от Станислав Стратиев на Петия национален преглед на българската драма и театър.

През 2020 г., 46 години след смъртта на Нейчо Попов, Община Бургас го удостоява със званието „Почетен гражданин” (посмъртно). Връчено е на 6 декември 2020 г., на Мария Грубешлиева.

Нейчо Попов умира на 20 март 1974 г. на 49 години в Бургас, където поставя пиесата „Бернарда Алба”.

На 13 юли 2020 г. в София кметът Йорданка Фандъкова открива обща паметна плоча на Нейчо Попов, Георги Калоянчев и Стоянка Мутафова, която е поставена на улица „Люботрън” 96. Там тримата актьори са живели в една кооперация от 1965 г. до последните си дни. 

/МН, отдел „Справочна”

Използвани източници: , ВИНФ, 7.4.2007; 13.7.2020; „Голяма енциклопедия България”, т. 9, 2012; в. „Монитор”, 24.1.2015; в. „Стандарт”, 29.1.2016; https://artistite.net/neicho-popov/; https://burgascouncil.org/sites/default/files/2023-12/%D0%9F%D0%9E%D0%A7%D0%95%D0%A2%D0%95%D0%9D%20%D0%93%D0%A0%D0%90%D0%96%D0%94%D0%90%D0%9D%D0%98%D0%9D%20%D0%9D%D0%90%20%D0%9E%D0%91%D0%A9%D0%98%D0%9D%D0%90%20%D0%91%D0%A3%D0%A0%D0%93%D0%90%D0%A1.pdf

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Театралният фестивал „Алтер его“ очаква трупи от България, Франция, Германия, Канада, Израел и Италия
Филмът "Емилия Перес" на Жак Одиар ще представя Франция в международната категория на наградите "Оскар"
Алек Алексиев озвучава новия български аудиосериал „Безбряг“
Националният политехнически музей ще се включи в Европейските дни на наследството
Повелителката на глината
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Септември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Авансцена
С концерт и изложби ямболският Безистен отбеляза девет години от преобразуването си в културно-информационен център
Под прожектора
Продължителни аплодисменти и викове „Браво“ за Готие Капюсон и Аугустин Хаделих
Авансцена
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, каза Инка Шубе
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.